Що таке фелтинг або валяння з шерсті

Автор | 7 Грудня, 2019

Валяння з шматочків натуральної вовни ще носить назву фелтинг. Саме натуральна шерсть має унікальну властивість при валяння перетворюватися в полотно повсті, яке згодом контакту з умілими руками перетворюється в валянки, сумки, брошки та інші прикраси.

Фелтингом можна займатися двома методами: мокрим і сухим.

Сухе валяння

Даний вид валяння носить назву фільтцнадель і відбувається за допомогою спеціальної голки. Така техніка полягає в неодноразовому проколюванні голкою для сухого валяння шматочка вовни. Завдяки неодноразовому спутиванню голкою ворсинок вовни відбувається звалювання, що призводить до утворення повстяного полотна, який ще називають фетром.

Посредствам техніки сухого валяння вовни виготовляються вироби, які повинні бути об’ємними. Також за допомогою сухого валяння наносяться малюнки і заздалегідь виготовлені складові майбутнього виробу. Якщо при роботі над виробом виходять нерівності, то в сухому вигляді валяння це виправляється дуже легко, потрібно всього лише шматочком вовни закрити виїмку.

Інструменти для сухого валяння

Щоб працювати в цій техніці, потрібно придбати спеціальні голки для сухого валяння, на яких є спеціальні щербини. Під час роботи таким інструментом щербини зачіпляються за волоски шерсті і сплутують їх між собою. Розташовуються такі насічки в одному напрямку, що дозволяє при введенні голки в повсть чіпляти ворсинки і плутати їх, а виводити голку без перешкод. Довжина використовуваної голки, а також насічки залежать від того, що саме рукодільниця робить. Як допоміжний матеріал част використовується шматок поролону, так як це спрощує завдання.

Мокре валяння.

Даний вид валяння більш клопіткий. В даному виді техніки не обійтися однією голкою і шматком вовни. Сама назва техніки говорить про те, що виріб вимагає обробки водою, а точніше мильного розчину. Для того що б виготовити виріб потрібно на рівну поверхню покласти шерсть для майбутнього виробу. Потім потрібно намочити повсть і шляхом тертя валяти до отримання нетканого полотна. За допомогою цієї техніки умільці виготовляють валянки, картини, сумки і навіть килими.

Інструменти для мокрого валяння.

Головною складовою цього виду фелтінга є мильний розчин. Також потрібно запастися невеликим килимком, який потрібно стелить під виріб. Воно створюється: шматок марлі або старої тюлі, розпилювач для мильного розчину, який застосовується під час виготовлення виробу в якості додаткового змочування. Ще одними атрибутами мокрого валяння служать скалка, бажано з дерева, банний рушник і скотч.

Нунофелтінг

Даний вид мокрого валяння з’явився порівняно недавно. Полягає таке валяння в тому, що за основу беруть вже готову тканину і клеять з шерстю, виготовляючи нове полотно. Як правило, тканину для основи повинна бути не дуже щільною, так як ворсинки повинні проникати і звалюватися в однорідне полотно. Часто, щоб зробити полотно унікальним, додають волокна таких рослин як кукурудза або льон.

Вироби, виготовлені за допомогою валяння (фелтінг) виглядають дуже красиво. Взяти тільки валянки ручної роботи, це унікальна і практичне взуття для будь-кого.