Про вироби з полімерної глини

Автор | 6 Січня, 2020

У сучасному handmade-співтоваристві все більшої популярності набувають вироби з полімерної глини. Однак на відміну від більшості звичайних матеріалів (дерева, скла, металу та інших) історія використання полімерної глини в рукоділлі обчислюється чи кількома десятиліттями.

Все почалося з того, що відома майстриня ляльок Kaethe Kruse почала експериментувати в пошуках нового речовини для створення своїх ляльок. І в цьому їй допомагала її дочка Sophie Rebihndehe-Kruse, яка і вважається творцем нинішньої формули полімерної глини. У 1954 році була представлена ​​перша “остаточний” варіант глини, який отримав назву FIMOIK від псевдоніма Софії і слова MOsaIC. Однак справжню популярність цей матеріал придбав після того, як в 1964 році формулу глини у Фіфі (такою була творчий псевдонім Софії Ребіндер) викупив німецький підприємець Еберхард Фарбер, з часом розвинув торгову марку FIMO (Fifi’s Modeling compound). Полімерна глина цієї марки була представлена ​​в магазинах в 15 Рахни кольорах і 2 розмірах брусків. У наш час марка FIMO пропонує 72 різних кольору полімерної глини, кілька видів глини різної консистенції, FIMO-гель, аксесуари і інструменти для роботи з полімерної глини та інше.

Однак ідея використання, а точніше виробництва полімерної глини виявилася настільки вдалою, що за справу взялися і конкуренти. Так, ще в середині 1940-их років американською компанією “Zenith products” був розроблений якийсь “polyphorm” – матеріал, призначений для відводу надлишку тепла від серцевини трансформаторів. Але з часом на складах почав накопичуватися надлишок цього матеріалу. І ось, як то кажуть, “в один сонячний і прекрасний день” один зі співробітників складу вирішив зліпити з цього матеріалу, за характеристиками нагадував полімерну глину марки FIMO, фігурку і запекти в духовці. Так був відкритий “скальп” – матеріал, продажі якого в США стартували в 1967-му році. Правда колізія полягає в тому, що кольори в асортимент “Скальпея” були додані лише в 1983-му році.

Полімерна глина різних виробників може відрізнятися різними параметрами: бути твердіше або м’якше при ліпленні, після обробки в духовій шафі набувати різного відтінку і фактуру поверхні, готовність змішуватися з глиною інших марок.

На даний момент на ринку полімерної глини в тій чи іншій мірі представлені наступні марки і бренди виробники полімерної глини:

FIMO – відмінний варіант для початківців майстрів, якийсь стандарт в світі рукоділля;
CERNIT – глина, кольори якої володіють деякою полупрозрачностью, добре поєднується з іншими марками;
ClayColor – глина іспанського виробництва, дуже еластична і добре гнеться;
Kato Polyclay – досить концентрована в колірному плані глина, дуже добре поєднується з іншими марками, запікається при більш високих температурах ніж більшість інших полімерних глин;
Koh-i-noor – ну тут зрозуміло, відомий виробник канцелярських товарів вирішив поквапитися і на ринку товарів для рукоділля 🙂
Sculpey – пропонує дуже широкий асортимент сортів полімерної глини з різними властивостями, є вибором багатьох майстрів.

Варто відзначити, що всі нинішні види полімерної глини відповідаємо нормам безпеки при дотриманні температури запікання, яку ні в якому разі не можна перевищувати, і є досить безпечними навіть для роботи за участю дітей.