Як прикрасити тканину в техніці батик?

Автор | 15 Грудня, 2019

Батик (від індонезійсого batik – крапля воску) – ручний розпис по різним видам тканини різноманітними способами. В основі всіх прийомів лежить принцип резервування, тобто застосування спеціального закріплювача (резерв) що не пропускає фарбу для того, щоб малюнок не зливався.

Розпис по батику відрізняється в залежності від застосовуваних художніх прийомів. Розпис по тканині дуже схожа на картини виконані пастеллю, аквареллю, можуть нагадувати вітраж або мозаїчне полотно.

Застосування розпису по тканині можна знайти і за межами оформлення одягу. Батик можна використовувати при розпису штор, в оформленні абажурів для ламп, ширм. Панно та подушки, оформлені в цій техніці виглядатимуть як картини.

Адже в малюнку можна застосовувати нескінченну кількість квітів, змішуючи фарби і надаючи різні відтінки вашому зображенню.

Зображення наноситься на шовк, бавовна, шерсть, синтетичні тканини і навіть оксамит. Тканина вибирається залежно від техніки в якій буде нанесений малюнок.

Гарячий батик

Наноситься переважно на бавовну. Роль резерву виконує розплавлений віск, стеарин, парафін. Для роботи в цій техніці застосовують спеціальний інструмент – чантінг. На водяній бані розігрівають віск, всмоктують його трубочкою і розподіляють візерунок по тканині, наносячи воском контур. У цьому прийомі контурні лінії не завжди обов’язкові, тому малюнок виходить з плавними переходами від одного кольору до іншого. Після нанесення резерву, приступають до фарбування. Надлишки воску після закінчення роботи видаляють за допомогою газети, над парою або спробувавши тканину через папір.

Фарби для розпису необхідно вибирати відповідно до обраного типу тканини.

Для початківців можна спробувати зробити зображення на тканині акриловими фарбами. Обов’язково умова, після висихання малюнка, тканину необхідно пропрасувати праскою. Ваш малюнок необхідно закріпити, інакше після першого прання ви отримаєте, в кращому випадку, різнокольорові мазки в стилі пізнього Клода Моне (художник імпресіоніст)

Професіонали використовують спеціальні барвники і різні пристосування крім кистей при роботі з батиком. Фарби лягають, роблячи рельєф тонше. Вироби, оформлені барвниками, що відносяться до класу дисперсних, кислотних, прямих, закріплюють під тиском в автоклаві. Після такого закріплення, вироби можна прати хоч в пральній машинці при 60 С.

Холодний батик

Наноситься на шовк, підкладкову тканину, шифон, бавовну.

Холодний батик підрозділяється на техніку написання – “по мокрому” (по сирому), з використанням резерву. У роботі в цій техніці частіше використовують шовк, підкладкову тканину. Такий спосіб дає ефект плавного перетікання одного кольору в інший.

Резерви випускаються як безбарвні так і кольорові. Холодний резерв наноситься або набутими в магазині контурами або спеціальним інструментом – скляною трубочкою для нанесення резервує на тканину при розпису в техніці холодного батику.

Перед нанесенням використовують резерв, що не дає фарбі розтікатися по тканині. Резервує, повинен бути нанесений таким чином, щоб ніде не резерв переривався. Перевірити це дуже просто. Після того як нанесений контур підсох, візьміть чисту оду і проведіть чистої пензлем, змоченою у воді по зображенню.

Якщо вода протече за контур, значить вам необхідно в цьому місці знову пройтися резервом і дочекатися коли контур висохне.

Після того як резерв остаточно просохне можна приступати до нанесення фарби. Ділянка тканини змочується водою і лише, потім в нього вводиться фарба. Робиться це пензлем. Поки фарба не висохла, ви легко внесете інший, більш темний колір в ваш малюнок, створивши плавний перехід і цікаву колірну гаму в межах контуру.

Робота в техніці холодного батику “по сухому” методу.

Малюнок наноситься, як правило, на бавовняну тканину. Попереднього резерву не потрібно. При відображенні малюнка на тканині обов’язково треба промаківать на окремій серветці кисть з фарбою, щоб фарба не розтікалася по полотну.

Знаючи про цю особливість, ви більше нічим не обмежені і можете створити прекрасне полотно, адже ви художник і будь-які ваші ідеї будуть втілені на тканини.

Для виконання всіх способів розпису необхідно використовувати п’яльці або рами на, які натягується тканина для роботи.

Малюнок, нанесений на тканину холодним способом, закріплюють паром. Т. к. При роботі з батиком використовують професійні фарби, то і обробляти тканину необхідно не праскою, як це робиться при застосуванні звичайних фарб по батику.

Тканина згортають трубочкою в газету, з трубочки робиться рулет (спіралька) і поміщається на решітку, яка встановлена ​​усередині каструлі. Важливо, щоб краї газети не стикалися з каструлею, т. К. При нагріванні у каструлі буде висока температура. На дно каструлі наливається вода. На кришку одягається тканину, щоб конденсатс кришки не капав на газету, розташовану на решітці. Таким чином пропарюють виріб протягом 30 хвилин. Після цього тканину необхідно промити холодною водою. Не дивуйтеся, що з тканини буде стікати фарба це цілком нормально.

Додаткові прийоми при роботі у всіх трьох техніках.

У роботі з батиком використовують такий прийом як – присипка сухими барвниками. Такий метод створює оригінальний малюнок і цікавий вид візерунка на тканини.

При використанні присипки в техніці холодного батику “по мокрому”, на тканину висипають фарбувальний порошок. При з’єднанні порошку і вологій поверхні на тканині утворюється візерунок з кольорових крапок. При використанні сухих барвників треба бути уважними, т. К. Якщо тканина дуже мокра, то порошок може розтектися.

При використанні сухих фарб в методі сухого батика “по сухому”, роблять все з точністю до навпаки. На суху тканину висипають трохи порошку, а потім додають краплю води в центр порошкової розсипи. Таким чином барвник переміститися від центру до країв, створивши цікавий ефект.

При використанні присипки в техніці гарячого батику необхідно просушити тканину, перш ніж ви станете покривати тканину восковим візерунком.

Ще один цікавий штрих можна додати вашому полотну на тканини, використовуючи спеціальну сіль. Такий засіб для створення декоративного ефекту продається в магазинах для рукоділля. Т. к. Сіль вбирає вологу, а разом з нею і фарбу, то за допомогою солі можна трохи освітлити малюнок. З тією ж метою використовують і поварену сіль.

Ви напевно чули такий термін як “кракелюр”. Ви часто бачили кракени на старих полотнах в музеях. Кракелюр є розтріскування фарби або лаку, яким вкрито полотно. Зараз цей метод застосовую в створенні меблів з ефектом старовини. Використовують в техніці декупаж при нанесенні на різні поверхні (дерево, скло). Застосовують кракелюр і в батику. Для того, щоб створити цей ефект необхідно покриваючи воском тканину заламувати і м’яти її, створюючи тріщини в восковому шарі. Потім в тріщини втирається мильний розчин, після чого тканину забарвлюють.